Terapia manualna Poznań

Gdy ból mocno daje się we znaki, a jego prawdopodobną przyczyną są problemy ze stawem, mięśniem, powięzią bądź więzadłem, warto udać się do terapeuty. Dużą skutecznością wykazuje się terapia manualna w Poznaniu, a dokładniej w gabinecie rehabilitacji MEDactive. Jest to metoda polegająca na uciskaniu, odpowiednim chwytaniu i masowaniu określonych miejsc, a także stosowaniu szeregu innych technik, w celu wyeliminowania bólu i przywrócenia prawidłowej ruchomości. Jeśli interesuje Cię terapia manualna w Poznaniu – już teraz umów się na konsultację i oddaj w ręce profesjonalisty.

Terapia manualna – rys historyczny

Początki terapii manualnej sięgają czasów starożytności. Do naszych czasów przetrwały źródła datowane na około 3000 r. p.n.e., pochodzące z Egiptu i Azji Mniejszej, które zawierają informacje o leczeniu dolegliwości i bólów kręgosłupa przy użyciu rąk i nóg. Co ciekawe, również Hipokrates – grecki lekarz przez współczesnych określany mianem „ojca medycyny” – zajmował się w swoich pismach terapią manualną, traktowaną przezeń na równi z innymi dziedzinami medycyny, np. chirurgią czy farmakologią. Według Hipokratesa jednym ze skutecznych sposobów leczenia deformacji i urazów kręgosłupa były różnorodne techniki wykorzystywane z zastosowaniem dźwigni oraz trakcje. Podstawowe metody terapii manualnej, począwszy od czasów starożytnych aż po czasy współczesne, stopniowo rozwijano i doskonalono, dzięki czemu dziś terapia cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Terapia manualna w Poznaniu z powodzeniem może być wykorzystywana do skutecznego leczenia różnych dolegliwości i kontuzji.

Terapia manualna w Poznaniu – indywidualne podejście do pacjenta

Zgodnie z definicją terapii manualnej opracowaną w 2004 roku przez Międzynarodową Federację Ortopedycznych Terapeutów Manualnych, terapia manualna stanowi „obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujący bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta”. Analiza powyższej definicji wskazuje nie tylko na potrzebę wykorzystywania specjalistycznej wiedzy i umiejętności przez terapeutę, ale również obowiązek zindywidualizowanego podejścia do każdego pacjenta. Terapia manualna w Poznaniu jest zatem dostosowana w ten sposób – leczenie może być bowiem bezpieczne (i skuteczne) tylko wówczas, gdy zostało poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim. W gabinecie rehabilitacji MEDactive bada się każdorazowo stan pacjenta, w tym dokonuje się oceny jego ruchomości i gry stawowej oraz przeprowadza odpowiednie testy mięśniowe. Terapia manualna poprzedzona właściwymi badaniami pozwala bardzo dokładnie określić przyczyny dolegliwości, a następnie dostosować do nich optymalne metody leczenia.

Terapia manualna w Poznaniu – zróżnicowane metody leczenia

Terapia manualna jako sposób leczenia dolegliwości wynikających z zaburzeń czynnościowych jest dyscypliną niezwykle zróżnicowaną, wyłuskującą wiele specyficznych działań i zabiegów. W MEDactive stosuje się wyłącznie efektywne i bezpieczne metody i techniki, służące po pierwsze poprawie mobilności stawów oraz – po drugie – zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Zakres czynności terapeutycznych obejmuje m.in. mobilizację stawów, neuromobilizację, masaże czy popularne manipulacje kojarzone z charakterystycznym „klikaniem”, „chrupaniem” stawów. Terapia manualna Poznań w MEDactive opiera się na bogatym warsztacie technik i umiejętności zdobytych na odpowiednich kursach i szkoleniach, potwierdzonych nadto licznymi certyfikatami.

Terapia manualna

Terapia manualna w Poznaniu – szerokie zastosowanie

Terapia manualna znajduje szerokie zastosowanie przy leczeniu bardzo różnych przypadłości. Co jednak ważne, leczeniu w ten sposób mogą być poddawane wyłącznie takie zaburzenia, które nie wynikają ze zmian organicznych. Jeśli masz wątpliwości odnośnie szczegółów dolegliwości – bez obaw, lekarz podczas pierwszej wizyty przeprowadzi dokładną rozmowę i poinformuje o sytuacji Twojego zdrowia.

Terapia manualna – wskazania i przeciwwskazania

Typowymi wskazaniami do prowadzenia leczenia będą wady postawy, nerwobóle, drętwienie kończyn czy dyskopatia. Terapia manualna w Poznaniu będzie również skuteczna w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa oraz kończyn, a także uszkodzeń przeciążeniowych i mechanicznych zarówno tkanek miękkich, jak i stawów obwodowych (stawów kolanowych, biodrowych, barkowych itd.). Należy jednak pamiętać o istnieniu szeregu przeciwwskazań do stosowania terapii manualnej. Do takich przeciwwskazań należeć będą m.in. problemy z krzepliwością krwi, poważne zaburzenia narządów wewnętrznych ciała, zaawansowana osteoporoza oraz złamania. Również ciąża może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, ale nie w wypadku gdy pracujemy na odcinku szyjnym.

Terapia manualna w Medactive – dokładny i szczegółowy wywiad

Do wizyty w naszym gabinecie należy się przygotować. Nasza terapia manualna w Poznaniu jest bowiem oparta na szczegółowym wywiadzie lekarskim i analizie poszczególnych okoliczności – ma zatem na celu nie tylko wyleczenie pacjenta, ale również minimalizację ryzyka związanego z tym leczeniem, tak by nie doszło do niepożądanych powikłań. Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas bezsprzecznym priorytetem, dlatego stawiamy na dokładne rozpoznanie przyczyny dolegliwości oraz ustalenie ich natężenia – i dopiero w oparciu o uzyskane od pacjenta informacje przygotowujemy zalecenia i program terapii.

Terapia manualna w Poznaniu – zgłoś się już dziś

Oferowane usługi świadczone są z zachowaniem zasad profesjonalizmu oraz z poszanowaniem każdego pacjenta. Fachowa wiedza pozwala na szczegółową analizę danego przypadku, a następnie właściwy dobór środków i technik terapeutycznych. Terapia manualna w Poznaniu to synonim wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa. Podstawowymi priorytetami pracy w MEDactive są bowiem, po pierwsze, zaufanie pacjentów, po drugie zaś skuteczność podejmowanych działań. Na stronie internetowej MEDactive znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zakresu terapii oraz proponowanych usług.

Wybierz gabinet rehabilitacyjny Medactive

Jeśli potrzebujesz terapii manualnej i mieszkasz w Poznaniu lub okolicach – zapraszamy na konsultację w naszym gabinecie. Siedziba Medactive mieści się na spokojnych i cichych Naramowicach – niespełna 20 minut jazdy autem od centrum Poznania. W celu umówienia się na rehabilitację zachęcamy do wykorzystania formularza rezerwacji, dostępnego na naszej stronie. Na terapię manualną umówisz się także telefonicznie, mailowo, lub osobiście.

W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Zapraszam na konsultacje.