Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców czyli dlaczego boli kręgosłup ?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców czyli dlaczego boli kręgosłup ?

Na bóle kręgosłupa skarżą się już młodzi ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Na ogół bóle pleców rozwijają się z wiekiem. Aby dowiedzieć się jakie są przyczyny bólu pleców i odpowiedzieć na pytanie dlaczego boli kręgosłup wystarczy przeanalizować swój tryb życia, ponieważ najczęściej ból pleców fundujemy sobie sami. U większości osób skarżących się na dolegliwości bólowe nie stwierdza się patologicznych zmian w strukturze kręgosłupa. Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa to długotrwałe przeciążenia, na jakie narażony jest kręgosłup w związku z długotrwałą nieprawidłową postawą oraz brakiem aktywności fizycznej. Bóle pleców najczęściej występują w odcinkach o największej ruchomości. Pacjenci częściej skarżą się na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadziej w odcinku piersiowym.

Najczęstsze przyczyny bólu pleców to :

 1. Zbyt mała aktywność fizyczna jest najczęstszą przyczyną bólu pleców.

  Rozwój cywilizacji oraz techniki zmusza nas do pracy w pozycji zgięciowej, czy to przy biurku czy prowadząc samochód. Po pracy czas spędzamy na kanapie nie mając ani siły ani ochoty na jakikolwiek ruch. Prowadzi to do osłabienia mięśni otaczających kręgosłup przez co jest on bardziej narażony jest na przeciążenia.

 2. Dźwiganie ciężkich przedmiotów.

  Bardzo często bagatelizujemy to w jaki sposób powinno się podnosić przedmiotu tak aby w jak najmniejszym stopniu obciążać kręgosłup. Aby nie doprowadzić do bólu pleców należy podnosić ugiąć kolana poprzez przysiad i na prostym kręgosłupie unieść przedmiot do góry.

 3. Nieprawidłowa postawa ciała lub długotrwale wykonywany ten sam ruch.

  Nasza postawa jest daleko od wzoru, który widzimy w książkach anatomicznych. Często przybieramy pozycje jaka jest nam wygodniejsza. Opuszczona głowa, brzuch wpięty oraz zaokrąglone plecy prędzej czy później doprowadzą do bólu kręgosłupa. Natomiast każda pozycja zaburzająca naturalne krzywizny kręgosłupa doprowadzają do zaburzenia pracy mięśni kręgosłupa a w późniejszym okresie do dyskopatii. Czynności polegające na ciągle powtarzanych ruchach takich jak odśnieżanie, odkurzanie, wypakowywanie przedmiotów z bagażnika to częste przyczyny bólu pleców.

 4. Przewlekły stres oraz życie w ciągłym biegu.

  Podczas stresu nasze nadnercza produkują nadmierną ilość adrenaliny, która powoduję zwiększenie napięcia mięśniowego i może to stać się przyczyną bólu kręgosłupa.

Często bóle pleców mogą imitować dysfunkcje naszych narządów. Jeśli mamy problem z nerkami ból będzie zlokalizowany w odcinku lędźwiowym. Jeśli nadal nie wiemy dlaczego boli kręgosłup należy najpierw wyeliminować choroby układu moczowo-płciowego, zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów (np. stawów biodrowych oraz narządów chorób jamy brzusznej aby prawidłowo postawić diagnozę.

Tags: No tags

Comments are closed.