Rwa kulszowa – jak sobie z nią radzić ?

Co to jest rwa kulszowa oraz jakie są przyczyny rwy kulszowej ?

Rwa kulszowa, inaczej ischialgia jest to ból promieniujący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, przez pośladek tylną powierzchnię uda, podudzia dochodząc do stopy i palucha. Ból występują wzdłuż mięśni unerwionych przez nerw kulszowy. Nerw kulszowy jest największym i najdłuższym nerwem w organizmie człowieka. Przy rwie kulszowej mogą wystąpić objawy neurologiczne takie jak osłabienie siły mięśniowej oraz zaburzenia czucia. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez krążek międzykręgowy (dyskopatia) lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Do uciśnięcia nerwu może dojść na każdym poziome nerwu, np. poprzez wzmożone napięcie mięśni. Rwa kulszowa zazwyczaj poprzedzona jest silnym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W tym artykule odpowiemy jak radzić sobie z rwą kulszową.

Jak radzić sobie z rwą kulszową ?

W pierwszej ostrej fazie rwy kulszowej zalecany jest odpoczynek i przyjęcie pozycji przynoszącej ulgę. Najczęściej będzie to pozycja w leżeniu na boku. Ulgę przyniesie również wałek między nogami, np. zwinięty koc. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne w zastrzykach, tabletkach maściach lub żelach.

Następnym etapem w leczeniu jest rehabilitacja rwy kulszowej. Mianowicie należy udać się do fizjoterapeuty. Fizykoterapia i rehabilitacja to podstawowe kroki w leczeniu zachowawczym rwy kulszowej. Oprócz ćwiczeń na rwę kulszową pacjent może skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych. Do zabiegów fizykoterapeutycznych na rwę kulszową należą przezskórna elektrostymulacja (TENS), ultradźwięki, ciepłolecznictwo lub krioterapia. Zabiegi fizykoterapeutyczne można traktować jako dodatek w leczeniu rwy kulszowej. Główną rolę będzie spełniania terapia manualna, neuromobilizacje oraz wszelkiego rodzaju masaże na rwę kulszową w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Masaż w rwie kulszowej pełni bardzo ważną rolę, ponieważ skurcz i napięcie potęgują ból i utrudniają terapię. Zadaniem terapii manualnej jest leczenie powikłań rwy kulszowej – przykurczów mięśniowo- stawowych. Terapia polega na masażu, mobilizacji oraz manipulacji przykurczonych struktur. Ćwiczenia na rwę kulszową powinny być indywidualnie dostosowane do pacjenta. Odpowiednimi ćwiczenia na rwę kulszową będą ćwiczenia według metody McKenziego.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego

Ostatecznością w leczeniu rwy kulszowej jest operacja. Kiedy powinniśmy wziąć pod uwagę leczenie metodą neurochirurgiczną? Jeśli po wielu miesiącach zażywania leków oraz po wielu terapiach nie widać poprawy. Do zabiegu chirurgicznego kwalifikują się m.in. pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego, u których występują zaburzenia funkcji układu nerwowego:

  • osłabienie siły mięśni kończyny dolnych
  • zaburzenia czucia
  • zanik odruchów ścięgnistych
  • problem z poruszaniem się
  • zaburzenia funkcji układu moczowego
Tags: No tags

Comments are closed.