Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Schorzenia kręgosłupa stanowią ok 15% absencji chorobowych i należą do najczęstszych przyczyń niezdolności do pracy u osób poniżej 45 roku życia. Warto też wiedzieć, że bóle kręgosłupa stanowią drugą w kolejności przyczynę zażywania leków przeciwbólowych. W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost liczby pacjentów poddanych leczeniu operacyjnemu z powodu schorzeń kręgosłupa.

Kiedy operacja kręgosłupa lędźwiowego.

 

Operacja kręgosłupa lędźwiowego powinna być ostatecznością w leczeniu przepukliny dyskowej. Kiedy powinniśmy wziąć pod uwagę leczenie metodą neurochirurgiczną? Jeśli po wielu miesiącach zażywania leków oraz po wielu terapiach nie widać poprawy. Do zabiegu chirurgicznego kwalifikują się m.in. pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego, u których występują zaburzenia funkcji układu nerwowego:

 • osłabienie siły mięśni kończyny dolnych,
 • zaburzenia czucia,
 • zanik odruchów ścięgnistych,
 • problem z poruszaniem się,
 • zaburzenia funkcji układu moczowego.

Na ogół interwencje chirurgiczne wynikające z uszkodzenia kręgów lub krążków międzykręgowych zdarzają się dość rzadko. Zwykle do operacji kręgosłupa lędźwiowego kwalifikują się osoby, które posiadają choroby wrodzone, prowadzą siedzący tryb życia, utrzymują nieprawidłową postawę lub doznają przeciążeń w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

 

 • Etap 1: W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce pooperacyjne aby móc wykonywać podstawowe ruchy. Lekarz na pewno zaleci zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Głównym celem pierwszego etapu jest zmniejszanie bólu pooperacyjnego, zwiększanie aktywności pacjenta, kontrola prawidłowego gojenia się rany i bliznowacenia tkanek miękkich, wstępna edukacja dotycząca prawidłowego leżenia, zmiany pozycji ciała, prawidłowej postawy.Po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta.
 • Etap 2: Obejmuje 8-12 tydzień po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie wracamy do normalnej aktywności w życiu codziennym. Edukujemy pacjenta jak prawidłowo trzymać postawę w czasie wykonywania codziennym ruchów. Rehabilitacja obejmuję naukę prawidłowego chodzenia oraz normalizację napięć mieśniowo-nerwowych w obrębie kręgosłupa miednicy, jak również kończyn dolnych.
 • Etap 3: Obejmuje 12-18 tydzień rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie zajmujemy się zaawansowaną rehabilitacją umożliwiająca powrót do pełnej sprawności. Obejmujące ona dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizację tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

 

Przykładowe ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

 

 1. Pozycja wyjściowa w leżeniu tyłem (na plecach), nogi zgięte w kolanach, napięcie mięśni brzucha, prostownika grzbietu oraz mięśni pośladków w pozycji neutralnej.
 2. Pozycja wyjściowa jak wyżej, wykonać ruch uniesienia bioder.
 3. Pozycja wyjściowa jak wyżej, odwiedzenie bioder.
 4. Rozciągnięcie mięśni kulszowo-goleniowych.
Tags: No tags

Comments are closed.