Rehabilitacja dla sportowców – jakie ćwiczenia warto uwzględnić ?

Często mówi się, że sport to zdrowie… Czy faktycznie? Sport wyczynowy stawia przed uprawiającymi go zawodnikami coraz większe wyzwania. Natomiast każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uprawia różne rodzaju sporty takie jak: bieganie, jazda na rowerze, jazda na nartach lub snowboardzie, treningi na siłowni. Gramy w piłkę nożna, siatkówkę, koszykówkę czy tenisa ziemnego.

Aktywności te przyczyniają się do ryzyka wystąpienia różnego rodzaju kontuzji, które wymagają różnych zabiegów rehabilitacyjnych dla sportowców.

Najczęściej wynika to z nieodpowiedniego dostosowania sportu do możliwości organizmu. Druga najczęstsza przyczyny to efekt długich i wykańczających organizm treningów. Inną przyczyną są po prostu wypadki. W konsekwencji tego należy rozpocząć rehabilitacje sportową w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. Tego typu zabiegi wykonuje Gabinet rehabilitacji Medactive w Poznaniu.

Najczęstsze kontuzje występujące w sporcie

  • skręcenia stawów
  • uszkodzenia więzadeł
  • stłuczenia
  • złamania kości
  • stany zapalne ścięgna Achillesa
  • zespół łokcia golfisty lub tenisisty
  • urazy kręgosłupa

Rehabilitacja sportowców

W gabinecie rehabilitacji Medative prowadzona jest rehabilitacja dla osób uprawiających sport amatorsko jak i sport wyczynowy. Głównym celem rehabilitacji dla sportowców jest jak najszybsze przywrócenie osoby do sprawności i formy sprzed urazu oraz umożliwienie mu dalszych startów oraz osiąganie kolejnych sukcesów. W naszym gabinecie prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne dla sportowców indywidualnie dobrane do potrzeb. Wykorzystujemy różnego rodzaju zabiegi z zakresu fizykoterapii jak i terapie manualną. Bardzo ważnym zabiegiem rehabilitacyjnym dla sportowców jest masaż sportowy. Wykorzystujemy plastrowanie typu „dynamic tape” w celu utrzymania wyników przeprowadzonej rehabilitacji. Podobnie jak w przypadku terapii mającej przyspieszyć odnowę biologiczną i regenerację organizmu sportowca rozpoczęcie rehabilitacji urazów u sportowca poprzedza szczegółowe badanie pozwalające na wybór odpowiednich metod rehabilitacji. W razie konieczności wdrażane są specjalistyczne procedury jak rehabilitacja barku, stawu łokciowego czy kolanowego.

W celu całkowitego wyleczenia jaki i profilaktyki należy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne po kontuzji rozciągające przykurczone partie mięśniowe jak i ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie. Są to specjalistyczne ćwiczenia dla sportowców.

Tags: No tags

Comments are closed.