Masaż kręgosłupa czyli jak wykonać masaż pleców ?

Masaż kręgosłupa czyli jak wykonać masaż pleców ?

Bóle kręgosłupa są jedną z najczęściej występujących dolegliwości w społeczeństwie. Wynika to głównie z trybu naszego życia. A mianowicie długie pozycje siedzące, stres jak również brak czasu na aktywność fizyczną powoduję, że co raz częściej wybieramy się do specjalisty aby wykonać masaż na ból pleców. Doświadczony specjalista wie,jak masować kręgosłup oraz wykonać masaż pleców, który obejmuje również barki oraz pośladki.

Masaż na ból pleców powinien być wykonywany w leżeniu na brzuchu, ręce ułożone wzdłuż ciała. Pod stawy skokowe powinien być podłożony wałek aby kolana były lekko ugięte w celu rozluźnienia tkanek. Kierunek wykonywania masażu klasycznego kręgosłupa powinien być kierowany w stronę serca.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak masować plecy koniecznie przeczytaj ten artykuł

Masaż na ból pleców jest zabiegiem terapeutycznym, który ma na celu rozluźnienie napiętych tkanek. Polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych technik jak na przykład głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i wibracje

Jeśli nie wiesz jak wykonać masaż pleców, rozpocznij od głaskania w celu rozgrzania tkanek. Można wykonać stroną dłoniową, grzbietową reki lub opuszkami palców. Dłoń możemy ułożyć prostopadle do masowanych mięśni lub poprzecznie. Najważniejsze aby podczas wykonywania masaży pleców cała powierzchniowa dłoni przylegała do ciała, wywierając równomierny nacisk. Kierunek wykonywania ruchów zgodny z anatomicznym przebiegiem mięśni i naczyń.

Kolejną techniką, którą posługujemy się podczas wykonywania masażu na ból pleców jest ugniatanie. Jest to technika, w której fizjoterapeuta unosi, uciska i wyciska tkankę. Wykonujemy na dużych grupach mięśniowych. Dzięki tej technice tkanki podlegają rozluźnieniu oraz regeneracji oraz stymulacje procesu wymiany tlenu i CO2. Ważne aby ręce objęły dokładnie część tkanki masowanej i odciągnęły oraz ucisnęły odpowiednie tkanki. Ruch rąk musi być płynny i równomierny. Nie należy doprowadzić do ześlizgnięcia się reki.

Aby w pełni dowiedzieć się jak masować kręgosłup należy poznać następną technikę, czyli rozcieranie. Ma ona na celu przesuwanie głębszych warstw ruchami kolisto-posuwistymi. Powoduje to utworzenie się fałdów skórnych, które należy rozluźnić i rozciągnąć. Tempo masowanej okolicy powinno być powolne. Normalnych zjawiskiem będzie uczucie ciepła.

Następną techniką pomocną w zdobywaniu wiedzy jak masować plecy jest oklepywanie. Aby prawidłowo wykonać masaż kręgosłupa należy naprzemiennie stosować wyżej wymienione techniki, natomiast oklepywanie wykonuję się na samym końcu. Polega na uderzaniu rękoma w tkanki . Jest silnym bodźcem mechanicznym. Wykonuje się najczęściej dłoniowa częścią paliczków lub opuszkami palców. Pojedyncze uderzenie powinno być sprężyste, krótkie ale bezbolesne.

Ostatnią techniką są wibracje. Jest to część masażu na ból pleców, w której doprowadzamy do drgania tkanek powierzchniowych oraz głębokich, co przyśpiesza metabolizm komórkowy. Wibrowanie energiczne poprawia elastyczność tkanek, zaś łagodne rozluźnia i uspokaja.

Prawidłowo wykonany masaż świetnie działa na skórę, zmniejsza się napięcie mięśniowe, pobudza układ nerwowy, poprawia elastyczność ścięgien, skóry i mięśni.

Tags: No tags

Comments are closed.