Fizykoterapia w Poznaniu

Fizykoterapia jest jednym ze sposobów leczenia wykorzystujących działanie czynników fizycznych (tzw. czynniki elektrofizjologiczne – EPAs).

Obecnie definicja Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) określa stosowanie czynników fizykalnych (fizykoterapię) jako wykorzystanie biofizycznych i elektrofizjologicznych odmian energii w celu leczenia oraz zapobiegania uszkodzeniom czy ograniczeniom fizycznym, a także w celu eliminowania przeszkód w uczestniczeniu w życiu społecznym, tak aby utrzymać i optymalizować stan zdrowia pacjenta. Metody i techniki fizykoterapii są wykorzystywane przez fizjoterapeutów i lekarzy, ale także przez innych specjalistów, np. w opiece pielęgniarskiej, w kosmetyce. W dobie XXI wieku dolegliwości bólowe kręgosłupa, stawów obwodowych, mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwobóle o charakterze przeciążeniowym lub pourazowym, przed i po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych, oraz wiele innymi zaburzeń związanych z układem szkieletowym i mięśniowym, dotyka coraz większą część społeczeństwa.

Fizykoterapia Poznań

Fizykoterapia - zabiegi
Dział fizjoterapii zajmujący się tego rodzaju leczeniem to fizykoterapia. W Poznaniu warto skorzystać z konsultacji w gabinecie Medactive, by dobrać odpowiednią technikę do indywidualnych potrzeb. Jedną z metod usuwania dolegliwości bólowych narządu ruchu jest wykorzystanie działania czynników fizycznych, takich jak światło, prąd elektryczny czy ultradźwięki. Fizykoterapia przynosi ulgę w ostrych stanach zapalnych. Jest to metoda uzupełniająca dla innych form walki z bólem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, znajdujący się w Poznaniu gabinet rehabilitacji Medactive, oferuje także tę formę terapii dostosowaną do skutecznej pomocy w powrocie do pełnej sprawności.

Rola fizjoterapeuty

Obecnie rola fizjoterapeuty wykorzystującego współczesne metody terapeutyczne nabrała kluczowego znaczenia w terapii problemów bólowych kręgosłupa, a szybki postęp medycyny daje wiele nowych możliwości rehabilitacji. Oddziaływanie na organizm rozmaitymi bodźcami fizycznymi, wytwarzanymi przez wyspecjalizowany sprzęt medyczny, to jedna z dostępnych, szeroko wykorzystywanych dziś form fizjoterapii. Fizykoterapia w Poznaniu pozwala usprawnić narządy ruchu, jak również uśmierzyć ból, zlikwidować ostry stan zapalny, obrzęki lub wysięki, przyspieszać gojenie bądź stymulować organizm do prawidłowej pracy. W leczeniu bólu kręgosłupa, wynikającego np. z dyskopatii, zastosowana fizykoterapia może być wykorzystywana obok innych metod rehabilitacji.

Początki problemów

Co przyczynia się do utraty sprawności ruchowej? Początkiem wielu chorób jest stres, brak aktywności fizycznej i napięcie mięśniowe. Innymi słowy: siedzący tryb życia, godziny spędzone w samochodzie czy w pracy przed komputerem, ciągle towarzyszący naszemu życiu pośpiech i niepokój psychiczny sprawiają, że możesz mieć napięte mięśnie całego ciała, co bardzo niekorzystnie wpływa na kręgosłup!

Fizykoterapia w Poznaniu jest stosowana przede wszystkim w takich przypadkach jak:

  • zwyrodnienia, stany zapalne i ból stawów,
  • zapalenia ścięgien,
  • uszkodzenia więzadeł,
  • schorzenia reumatyczne, neurologiczne i skórne,
  • złamania, skręcenia, stłuczenia (jako działanie uzupełniające),
  • osteoporoza,
  • stany napięciowe,
  • choroby mięśni,
  • i wiele innych.

Rodzaje fizykoterapii

LASEROTERAPIA

Laseroterapia to metoda fizykoterapii, do której używa się niskoenergetycznego promieniowania. Wykorzystuje ona oddziaływanie promieniowania laserowego na organizm człowieka, aby pobudzić jego funkcje. Stosuje się ją głównie w celu przyspieszenia procesu zrostu złamanych kości, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przyspiesza i optymalizuje gojenie się ran, owrzodzeń oraz blizn.

ELEKTROTERAPIA

Elektroterapia to dział lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Zabiegi pozwalają na uzyskanie efektu zmniejszenia napięcia mięśni, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także stymulują mięśnie i nerwy. Elektroterapia stosowana jest w przewlekłych stanach bólowych, nerwobólach i bólach mięśni, w stanach pourazowych z obrzękiem, w zesztywnieniu stawów, w stymulacji mięśni w niedowładach wiotkich, przy zwiększonym napięciu mięśni gładkich.

ULTRADŻWIĘKI

Ultradźwięki są to fale akustyczne o częstotliwości drgań wyższej niż zakres słyszalności ludzkiego ucha. Drgania cząsteczek wywołują tzw. przedłużenie fali mechanicznej, które powoduje mikromasaż tkanek, stanowiący bodziec dla układu nerwowego, co bezpośrednio ma wpływ na podwyższenie progu odczuwania bólu. Efekt cieplny tego zabiegu oddziałuje na proces utleniania, poprawia się dzięki niemu ukrwienie. Ultradźwięki działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo na chore kończyny. W przewlekłych stanach zapalnych dawki ultradźwięków powinny być nieduże, a przy chorobach mięśni, np. zgrubieniach, zwłóknieniach, zwapnieniach, mogą być znacznie większe.

 

Skorzystaj z fizykoterapii w Medactive w Poznaniu

 

Różnorodne zabiegi pomogą Państwu rozwiązać większość problemów zdrowotnych oraz poszerzyć stan wiedzy z zakresu fizykoterapii. Warto skorzystać z konsultacji w gabinecie fizykoterapii w Poznaniu Medactive u fizjoterapeutki, która wyjaśni i pokaże, jak w prawidłowy sposób dbać o kondycję kręgosłupa – naszego najważniejszego narządu ruchu, podtrzymującego inne elementy układu kostnego. Oczywiście, warto również dbać przez całe życie o sprawność mięśni, odpowiednią elastyczność ciała, jego siłę i wytrzymałość. Możecie liczyć na poradę dotyczącą ćwiczeń profilaktycznych, jakie można wykonywać przy obecnej sytuacji zdrowotnej – tak, by w przyszłości zminimalizować ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów, bólów czy innych dolegliwości zmniejszających komfort naszego życia. Regularna dbałość o układ ruchu pozwoli uniknąć tego bolesnego problemu w przyszłości.