Fizjoterapia uroginekologiczna - Poznań

Dysfunkcje układu moczowo-płciowego, a także mięśni miednicy to częsta przypadłość, która w większości dotyka kobiet, ale może dotyczyć także mężczyzn. Badaniem tego typu schorzeń, zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna, która jak sama nazwa wskazuje łączy zagadnienia z zakresu ginekologii i urologii.

To terapia dla kobiet w różnym wieku. Fizjoterapie uroginekologiczną prowadzi się m.in. w celu eliminacji problemów związanych z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych oraz zaburzeniami proktologicznymi. Szeroką grupę pacjentek korzystających z rehabilitacji stanowią również kobiety po zabiegach urologicznych, panie w ciąży oraz połogu.

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje leczenie oraz profilaktykę z zakresu:

 • Bolesnych miesiączek i zaburzeń miesiączkowania,
 • Bolesnych owulacji,
 • Endometriozy,
 • Nietrzymania moczu, gazów, stolca,
 • Bolesnego współżycia,
 • Częstych lub przewlekłych infekcji pęcherza,
 • Osłabienia lub nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy,
 • Obniżenia narządów płciowych,
 • Zaburzeń płodności,
 • Blizn po cesarskim cięciu, szyciu krocza.

Uroginekologia Poznań – fizjoterapia

W Medactive prowadzimy terapie manualną kobiet. Odpowiednio dobrany trening mięśni oraz terapia manualna przynoszą bardzo szybkie rezultaty. Dzięki rehabilitacji nauczysz się, jak właściwie dbać o swoje zdrowie oraz jak zapanować nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi.
Dno miednicy odpowiada za utrzymanie tułowia od spodu oraz stabilizację narządów wewnętrznych. Określane jest jako swoisty hamak, który przymocowany jest do spojenia łonowego, kości guzicznej i guzów kulszowych, stanowiących rusztowanie dla mięśni. W trakcie ciąży lub gdy masa ciała jest znacznie zwiększona, dno miednicy jest obciążone. Ciężar napiera na „hamak” i w rezultacie powoduje przeciążenie mięśni, co skutkuje ich osłabieniem oraz nieprawidłowościami w pracy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – Poznań

Prowadzi z Pacjentami terapie, których celem jest wzmocnienie ciała oraz mięśni. Na wizytę powinny umówić się kobiety, mające problemy z

 1. Miesiączkowaniem: nieregularne cykle, bolesne owulacje, to powody, przez które wiele kobiet bardzo źle znosi okres. Regularne wykonywanie ćwiczeń mających na celu rozluźnienie mięśni dna miednicy, mogą zmniejszyć odczuwany ból. Oczywiście przed udaniem się do fizjoterapeuty, należy skonsultować się z lekarzem, który pozwoli wykluczyć choroby nowotworowe oraz inne schorzenia.
 2. Bolesnym współżyciem: które może występować u kobiet po ciąży, ale nie tylko. Jego przyczyną jest najczęściej patologiczne napięcie struktur dna miednicy, ale także zrosty po przebytych zabiegach. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, może pomóc je zniwelować. Tego typu problem należy wcześniej skonsultować z lekarzem, ponieważ może mieć on podłoże nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.
 3. W ciąży i okresie połogu: fizjoterapia w ciąży może pomóc przygotować kobiecy organizm zarówno przed jak i po narodzinach dziecka. Panie, które przygotowują się do roli mam, mogą odpowiednio przystosować mięśnie do wysiłku, jakim jest poród, a także w sposób świadomy nauczyć się rozluźniać mięśnie dna miednicy i krocza. Natomiast po porodzie, fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc, np. w leczeniu rozejścia spojenia łonowego czy blizny po cesarskim cięciu.
 4. Warto zaznaczyć, że uroginekologia to forma rehabilitacji, która może być stosowana również przed, jak i po operacji i okazać się pomocna w okresie rekonwalescencji. Dzieje się tak, ponieważ pozwala ona przygotować do zabiegu okolice miednicy mniejszej, a po nim zredukować ból i pracować nad blizną pooperacyjną. Uroginekologię stosuje się również jako wsparcie leczenia farmakologicznego. Fizjoterapeuta urologiczny dopasuje ćwiczenia do potrzeb pacjenta, a także pomaga w ich poprawnym wykonywaniu. Bardzo ważna jest tutaj regularność – tylko w ten sposób ćwiczenia pozwolą zredukować, a nawet całkowicie pozbyć się dolegliwości układu moczowo-płciowego, z którymi boryka się wiele kobiet po ciąży i nie tylko. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, wskazana jest również dla osób, które, chcą zwiększyć satysfakcję ze współżycia i związanych z nim doznań.

Czynniki mogące powodować pojawienie się problemów z dnem miednicy

Zalicza się do nich przede wszystkim poród naturalny, liczne ciąże, ale także nadwagę i otyłość. Problemy te mogą być również efektem predyspozycji genetycznych, zaburzeń jelitowych lub pojawiać się w okresie menopauzalnym.

Dlaczego warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty?

Problemy takie jak nietrzymanie moczu, gazów stolca, przewlekłe i częste infekcje pęcherza, zaburzenia miesiączki, są bardzo uciążliwe. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do lekarza, a następnie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Mimo, że często wydaje się, że problemy z dnem miednicy dotyczą kobiet w ciąży lub okresie połogu, warto mieć na uwadze, że mogą mieć one inne podłoże jak np. zabiegi chirurgiczne. Zadaniem fizjoterapeuty jest postawienie diagnozy i nauczenie Pacjenta panowania nad ciałem oraz czynnościami fizjologicznymi. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia, właśnie poprzez regularny trening mięśni dna miednicy. Ich wykonywanie, pozwoli również zredukować dolegliwości układu moczowo-płciowego, a co za tym idzie, znacznie poprawi jakość życia Pacjenta.

Uroginekologia Poznań

Medactive, to gabinet, w którym oferujemy pomoc Pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju dolegliwościami. Każdy przypadek jest inny i wymaga zastosowania odmiennych metod, dlatego, podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad. Ważne jest, aby Pacjent zabrał ze sobą dokumentację medyczną i wyniki wykonanych badań. Na tej podstawie, fizjoterapeuta będzie mógł postawić diagnozę, a także opracować dalszą strategię działania.

Każdy Pacjent przed wizytą w Medactive, powinien przygotować odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim: od kiedy i jakie dolegliwości występują? Czy mają stały charakter? Kiedy się nasilają? Czy Pacjent konsultował je z lekarzem? Jakie otrzymał zalecenia? Wiedza w tym zakresie znacznie ułatwi ogólną diagnostykę. Pacjenci powinni pamiętać również o założeniu wygodnego stroju, który nie krępuje ruchów, będzie przydatny w razie ewentualnych badań.

W gabinecie Medactive prowadzimy zapisy do fizjoterapeuty uroginekologicznego również internetowo. Wystarczy wybrać rodzaj wizyty, a następnie odpowiedni termin wizyty. Takie rozwiązanie sprawia, że kilka minut wystarczy, aby dokonać rezerwacji.