Profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i dysfunkcji związanych z układem moczowo – płciowym oraz mięśni okołomiednicowych zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. To stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii, która łączy w sobie zagadnienia z zakresu ginekologii oraz urologii.

Fizjoterapia uroginekologiczna w gabinecie MedActive w Poznaniu

Ten rodzaj terapii kierowany jest przede wszystkim do kobiet w różnym wieku (choć oczywiście, mężczyźni również mogą z niej korzystać). Jest to spowodowane uwarunkowaniami biologicznymi – to kobiety są bardziej narażone na powstanie dysfunkcji w obszarze okołomiednicowym oraz układu moczowo – płciowego.

Kiedy sprawdza się fizjoterapia uroginekologiczna?

Terapia polecana jest w szczególności w przypadku profilaktyki, jak i leczenia takich problemów jak:

– bolesne miesiączki,

– zaburzenia miesiączkowania,

– bolesne owulacje,

– endometrioza,

– bolesne współżycie,

– zaburzenia płodności,

– dolegliwości ciążowe,

– rozejście mięśnia prostego brzucha,

– blizna po cesarskim cięciu, szyciu krocza,

– nietrzymanie moczu/gazów/stolca,

– obniżenie narządów płciowych,

– osłabione/nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy,

– przewlekłe/częste infekcje pęcherza,

– stany po operacjach ginekologicznych.

Na czym polega fizjoterepia uroginekologiczna?

Terapia ta ma na celu wdrożenie postępowania pomocnego w walce, jak i profilaktyce wielu dysfunkcji związanych z układem moczowo – płciowym oraz mięśniami okołomiednicowymi. Opiera się ona na ćwiczeniach terapeutycznych, które usprawniają funkcjonowanie mięśni dna miednicy. To właśnie od nich (a dokładniej od ich stabilności) w dużej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo – płciowego.

Ten rodzaj rehabilitacji ma na celu nie tylko wzmocnienie bądź rozluźnienie mięśni dna miednicy, ale też zwiększenie świadomości ciała oraz ukształtowanie prawidłowych nawyków. Ćwiczenia zawsze są dobierane indywidualnie na podstawie potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Najczęściej stosowanymi metodami są ćwiczenia ruchowe, terapie manualne, ćwiczenia oddechowe, a także elektrostymulacja.

Fizjoterapia uroginekologiczna a problemy z miesiączkowaniem

Bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania czy też bolesne owulacje mogą mieć różne podłoże. Jeśli lekarz wykluczy choroby nowotworowe oraz inne poważne schorzenia, warto skorzystać z fizjoterapii. Dzięki ćwiczeniom mięśnie dna miednicy zostaną rozluźnione, a to z kolei spowoduje zniesienie bólu.

Fizjoterapia uroginekologiczna a ciąża i połóg

Terapia jest dedykowana również kobietom w ciąży, a także starającym się o nią. Ćwiczenia pozwolą przygotować się do porodu, mogą okazać się pomocne również w przypadku redukowania dolegliwości ciążowych, a także tych związanych z szyciem krocza po porodzie czy też blizną po cesarskim cięciu.
Ciąża oraz okres połogu mogą ponadto wiązać się z wystąpieniem problemu z nietrzymaniem moczu. Usprawnienie mięśni dna miednicy pozwoli utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna a bolesne współżycie

Odczuwanie bólu podczas stosunku oraz brak satysfakcji ze współżycia może wynikać z patologicznych napięć mięśni na przykład po przebytych porodach, rozluźnienia pochwy czy też zrostów pooperacyjnych. W takich sytuacjach odpowiednio dobrane ćwiczenia i aktywności mogą pomóc w przywróceniu radości ze współżycia.
Nie należy bagatelizować tego problemu – może on mieć podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego tak ważne jest, by skonsultować dolegliwości z lekarzem.

Pooperacyjna fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna stosowana jest również jako rehabilitacja przed- oraz pooperacyjna. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą przygotować ciało oraz organizm do zabiegu w obrębie miednicy mniejszej, a także wspomogą rekonwalescencję poprzez przywracanie sprawności mięśni operowanego obszaru ciała, redukcję bólu, a także pracę nad pooperacyjną blizną.

Fizjoterapia uroginekologiczna a pozostałe dysfunkcje

Ten rodzaj fizjoterapii znajduje zastosowanie w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Bywa również stosowany jako wsparcie leczenia farmakologicznego czy też operacyjnego. Nietrzymanie moczu/gazów/stolca, obniżenie narządów płciowych, zaburzenia płodności, endometrioza, przewklekłe/częste infekcje pęcherza, zaburzenia miesiączkowego – tylko niektóre z licznych wskazań do odwiedzenia gabinetu MedActive w Poznaniu.

Choć ćwiczenia mięśni dna miednicy najczęściej kojarzą się z ciążą i szkołą rodzenia, należy pamiętać, że jest to znacznie szersza dziedzina fizjoterapii. Dzięki odpowiednio dobranym, systematycznie wykonywanym ćwiczeniom można zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować wiele dolegliwości układu moczowo – płciowego, które znacznie wpływają na obniżenie komfortu życia i czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Umiejętność panowania nad mięśniami dna miednicy pozwoli nam zapanować nad swoim ciałem i czynnościami fizjologicznymi. To także sposób na zwiększenie satysfakcji ze współżycia seksualnego i zwiększenie intensywności doznań.

Jak przygotować do wizyty w gabinecie MedActive w Poznaniu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dolegliwości układu moczowo – płciowego nie są niczym wstydliwym i nie należy ich ukrywać. Dlatego pacjent powinien być szczery podczas rozmowy z fizjoterapeutą i dokładnie opisać swój problem i dolegliwości oraz okoliczności, w których się pojawiają. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych badań (a w przypadku kobiet ciężarnych także kartę ciąży) oraz inną dokumentację medyczną. Ułatwi to postawienie diagnozy oraz opracowanie indywidualnego planu terapii.
Na wizytę warto założyć luźne, niekrępujące ruchów ubrania.

O czym jeszcze należy pamiętać? By lepiej przygotować się do wizyty, warto przygotować sobie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, które mogą ułatwić diagnostykę, tzn.:

– Jakie dolegliwości występują?

– Od kiedy występują dolegliwości?

– Czy dolegliwości mają charakter stały? Jeśli nie, to w jakich okolicznościach się nasilają?

– Czy dolegliwości były konsultowane z lekarzem? Jakie badania zostały wykonane? Jakie były zalecenia lekarskie?

Należy również pamiętać o podstawowej zasadzie – tylko szczera rozmowa na temat stanu zdrowia pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia.