Prowadzony przez nas gabinet fizjoterapii Medactive, to miejsce, w którym świadczymy usługi dla Pacjentów z Poznania, ale i z całej Polski. Fizjoterapia jest nauką medyczną, której celem jest utrzymywanie lub przywracanie zdolności ruchowych pacjenta oraz dobrego samopoczucia. Jest to dział medycyny, która do leczenia wykorzystuje ruch oraz inne naturalne czynniki fizyczne.

Fizjoterapia Poznań – Piątkowo

W naszym gabinecie zajmujemy się leczeniem różnego rodzaju zaburzeń, które dotyczą układu sercowo-naczyniowego (np. rehabilitacja po zawale serca), układu oddechowego (np. u osób z astmą i mukowiscydozą) czy mięśniowo-szkieletowego (przy bólach pleców, zapaleniu stawów). Po pomoc mogą zgłaszać się również osoby po uszkodzeniach stawów oraz te cierpiące na zwyrodnienia i inne przewlekłe schorzenia. Wykorzystywane przez nas metody rehabilitacyjne, są zawsze dopasowane indywidualnie do Pacjenta. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, pozwalający poznać historię choroby pacjenta, zapoznać się z dokumentacją medyczną. Następnie przeprowadzamy rożnego rodzaju testy w celu zdiagnozowania pacjenta. W dalszej kolejności przechodzimy do terapii.

Fizjoterapeuta Poznań – Piątkowo – oferta

W ramach usług oferujemy wsparcie Pacjentom w zakresie rehabilitacji sportowej, pourazowej i pooperacyjnej, wykonywanej wachlarzem technik terapii manualnej jakie poznaliśmy na licznych kursach i szkoleniach, m.in. Osteopatyczne techniki w leczeniu bólu kręgosłupa i stawów, medycyna manualna według koncepcji dr Andrzeja Rakowskiego czy dr Radosława Składowskiego jak również metodą McKenzie.

1. Rehabilitacja sportowa: jak sama nazwa wskazuje, kierowana jest dla osób, które cechuje duża aktywność fizyczna, a co za tym idzie są szczególnie narażone na wystąpienie urazów czy kontuzji. Odpowiednio dopasowane i regularnie wykonywane terapie manualne, masaże i ćwiczenia, pomogą utrzymać sprawność w trakcie sezonu oraz mogą również zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Fizjoterapia sportowa jest niezbędnym elementem przygotowania motorycznego każdego zawodnika.

2. Rehabilitacja pourazowa i pooperacyjna zajmuje się uszkodzeniami i obrażeniami powstałymi w wyniku zadziałania czynnika mechanicznego na organizm m.in. skręcenia, zwichnięcia, złamania, naderwania mięśni i ścięgien. Ogromne znaczenie ma tutaj znalezienie źródła bólu i dopasowanie odpowiedniej terapii i ćwiczeń, dzięki którym pacjent szybko wróci do sprawności bez bólu

3. Rehabilitacja metodą McKenzie to jedna z metod na pozbycie się bólu kręgosłupa. Pomaga nie tylko zniwelować uporczywy ból ale także umożliwia zdiagnozowanie dysfunkcji kręgosłupa. Metoda McKenzie we współpracą z terapią manualną długofalowo rozwiązuje problem dolegliwości bólowych pacjenta. Metoda ta jest oparta o wiedzę na temat budowy kręgosłupa, rozpoznania miejsc, w których występują np. przepukliny krążka międzykręgowego oraz odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Mają one na celu zniwelowaniu bólu kręgosłupa.

4. Terapia manualna to proces leczenia, w którym fizjoterapeuta w odpowiedni sposób chwyta, uciska, manipuluje tkankami, wykorzystuje przeróżne techniki diagnostyczno-lecznicze w celu leczenia zaburzeń w obrębie stawów, mięśni, więzadeł. Terapie manualna zaleca się w przypadku ograniczeń ruchomości stawów, bólu mięśni, podostrych stanów bólowych kręgosłupa i stawowo obwodowych.
Terapia manualna zawsze składa się z wywiad pacjenta, diagnostyki, terapii oraz edukacji pacjenta. Instruktaż ćwiczeń jest nieodłącznym elementem każdej terapii. Podczas terapii manualnej wykorzystujemy wachlarz znanych nam technik manualnych m.in. trakcji, manipulacji, mobilizacji, kompresji oraz terapii tkanek głębokich.

Zdaniem terapeutów Gabinetu Medactive terapia manualna jest najskuteczniejszą metodą fizjoterapii.

Metody terapeutyczne stosowane przez fizjoterapeutów gabinetu Medactive:

Koncepcja Maitland

Twórcą metody jest autralijski fizjoterapeuta Geoffrey Maitland. Podczas tworzenia swojej metody zainspirował się pracami szwedzkiego neurochirurga, który badał zależność między ruchami kręgosłupa, a objawami bólowymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego. W tej koncepcji nie jest najważniejsze odkrycie bezpośredniej przyczyny dysfunkcji, lecz obserwacja objawów i zastosowanie najlepszych technik terapeutycznych. Do głównych sposobów terapeutycznych zalicza się mobilizację oraz manipulację.

Metoda dr Ackermana

Jest holistyczną koncepcją terapii, według której na dolegliwości powstałe w narządach ruchu organizm ludzki zawsze reaguje jako całość a nie tylko jego część. Pierwotna przyczyna wymusza kompensacje w innych segmentach.
Metoda znajduje zastosowanie w: dolegliwościach bólowych pochodzenia kręgosłupowego, bólach głowy, szyi i kończyn pochodzenia kręgosłupowego, przepuklin krążka międzykręgowego, rwie kulszowej, udowej, ramiennej, bólach w obrębie miednicy.

Medycyna manualna dr Radosława Składowskiego

Dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu. Fundamentem medycyny manualnej w autorskim ujęciu Radosława Składowskiego jest koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych, co w angielskiej transkrypcji brzmi Five Regulatory Systems concept, w skrócie FRSc.
Gruntowna znajomość anatomii i fizjologii w połączeniu z umiejętnością posługiwania się zasadami funkcjonowania pięciu układów regulacyjnych oraz z manualną biegłością w technikach leczniczych opracowanych przez Składowskiego pozwalają często na spektakularne przywrócenie stanu szeroko rozumianej prawidłowej funkcji jak i utrzymanie stanów, które zapobiegają pogłębianiu się patologii.

Terapia Manualna w modelu Holistycznym dr Andrzeja Rakowskiego

To nowoczesny, dynamiczny system leczenia zaburzeń czynności narządu ruchu, których następstwami są m.in. dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości stawów, osłabienie mięśni itd. Metoda ta uwzględnia nieustanną zmienność organizmu człowieka i wymaga od fizjoterapeutów dostosowania do tego procesu zasad diagnostycznych i terapeutycznych. Podstawą terapii manualnej holistycznej jest przekonanie, że człowieka należy postrzegać jako całość, biorąc pod uwagę jego sferę fizyczną i psychiczną, które na siebie oddziałują. Oznacza to, że lekarz czy fizjoterapeuta powinien uwzględniać nie tylko zgłaszane przez pacjenta dolegliwości ciała, ale też jego odczucia, uczucia, emocje czy przebyte traumy.

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA

Techniki manipulacji krótkodźwigniowych stawów, powstałe w oparciu o koncepcję opracowaną przez prof. Laurie Hartmana PhD, DO ( British School of Osteopathy, UK). Manipulacje krótkodźwigniowe działają subtelnie i precyzyjnie. Metoda ta charakteryzuje się przyłożeniem do stawu pacjenta siły o małej amplitudzie i dużej prędkości, co najczęściej kończy się słyszalnym „kliknieciem”, powodującym zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy zabiegowej.

Manipulacje powieziowe wg Luigi Stecco

Manipulacja powięzi (Fascial Manipulation) jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych układu ruchu oraz dolegliwości internistycznych. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów opracował ten niezwykle skuteczny system terapeutyczny.

Metoda polega na manipulacji określonych punktów na ciele pacjenta zwanych centrami koordynacji (CC) oraz centrami fuzji (CF), które pokrywają się z punktami: akupunkturowym, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. W akupunkturze poszczególne punkty znajdują się na przebiegu meridianów (kanałów energetycznych), natomiast punkty wykorzystywane w manipulacji powięzi znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych. Formacje te są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele jak również drogami rozchodzenia się bólu. Metoda uwzględnia więc holistyczne podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad, aby ustalić m.in., który segment zainicjował nierównowagę napięciową w ciele.

Terapia wisceralna

Terapia Wisceralna jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo – szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Wzajemne oddziaływania mięśniowo – szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi.
Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacja, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów.
W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo – szkieletowy. Na przykład zapalenie pęcherza moczowego lub zaparcia mogą prowadzić do problemów ze stawami biodrowym lub odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Terapia tkanek głębokich

Inaczej nazywana masażem tkanek głębokich lub masażem głębokim opiera się na pracy tkankowej, prowadzącej do rozluźnienia utrzymujących się wzmożonych napięć w ciele człowieka. Metoda pozwala w sposób skuteczny wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy. Jako narzędzia pracy stosuje się głównie palce, kostki palców, pieści, przedramię, łokieć lub inne pomocne narzędzia do terapii. Masaż głęboki bardzo często rozumiany jest w sposób błędny i utożsamiany z silną oraz bolesną pracą na mięśniach. W rzeczywistości metoda nie wiąże się z wywieraniem mocnego nacisku na tkanki. Każdy ruch wykonywany jest bardzo powoli, z ogromną precyzją i odpowiednio dobraną siła nacisku. Masaż tkanek głębokich jest bardzo skuteczny i efektywny, a jego rezultaty zauważalne są już po krótkiej sesji.
Leczenie bólu kręgosłupa: siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, to tylko niektóre z przyczyn powodujących problemy z kręgosłupem. Osłabienie mięśni, więzadeł, a także przeciążenia sprawiają, że wiele osób odczuwa dyskomfort lub ból. W Medactive w Poznaniu pomagamy Pacjentom w leczeniu tego typu schorzeń. Odpowiednio dopasowane techniki diagnostyczno-lecznicze stosowane przez fizjoterapeutów Gabinetu Medactive oraz ćwiczenia przynoszą szybkie i zadowalające efekty już po pierwszej terapii.

Fizykoterapia: do leczenia wykorzystuje biofizyczne i elektrofizjologiczne odmiany energii, takie jak ultradźwięki, prąd elektryczny czy światło. W tym celu używany jest odpowiedni sprzęt, który pozwala oddziaływać na organizm Pacjenta przy pomocy kontrolowanych bodźców fizycznych. Tego typu terapia, najczęściej stosowana jest w przypadku schorzeń takich jak: zapalenie ścięgna, zwyrodnienie stawów, ale również przy złamaniach czy chorobach mięśni.

Fizjoterapia Poznań – Piątkowo – jak wygląda pierwsza wizyta ?

Jeśli po raz pierwszy udajesz się na wizytę fizjoterapeutyczną, pewnie nie wiesz, czego masz się po niej spodziewać. Przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do wizyty i jej przebiegu.
Podczas pierwszej terapii poznajemy się. W Gabinecie Medactive zawsze panuje miła atmosfera i każdy fizjoterapeuta przywita Cię z uśmiechem na twarzy. Jest to dla nas bardzo ważne aby pacjent czuł się komfortowo.
W Gabinecie Medactive w Poznaniu każdą terapie poprzedza szczegółowy wywiad podczas której fizjoterapeuta poznaje pacjenta oraz jego dolegliwości.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać udając się na wizytę do gabinetu Medactive

  • Na pierwszą terapie można zabrać ze sobą badania obrazowe (jeśli takowe posiada) ale nie jest to wymóg,
  • Nie potrzebujesz skierowania od lekarza,
  • Załóż wygodny strój nie krępujący ruchów,
  • Postaraj się nie spóźnić na wizytę, najlepiej przyjdź kilka minut wcześniej,

Po przywitaniu Ciebie w naszym gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący Twoich dolegliwości. Jest to nazywane badaniem podmiotowym. Jeśli po raz pierwszy udajesz się na wizytę fizjoterapeutyczną, pewnie nie wiesz, czego się możesz po niej spodziewać. Przedstawiając najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do wizyty i jej przebiegu, odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania związane z pierwszą wizytą u fizjoterapeuty.
Drugim etapem jest badanie. Jest to nic innego jak badanie czynnościowe narządu ruchu. Fizjoterapeuta wstępnie analizuje przyczynę Twoich dolegliwości.

Trzecim etapem i najważniejszym jest terapia manualna. Fizjoterapeuta wykorzystuje wachlarz technik leczniczych w celu poprawy Twojego stanu zdrowia. Ważne abyś informował terapeutę, jak się czujesz podczas terapii. Czy któreś miejsce jest wyjątkowo bolesne? Czy odczuwasz dyskomfort w danej pozycji? Czy jest coś co Cię niepokoi? Terapia jest współpracą fizjoterapeuty oraz pacjenta.

Jeśli masz jakieś pytania, zadawaj je na wizycie! Fizjoterapeuta odpowie na wszystkie wątpliwości.

Ostatnim etapem jest edukacja pacjenta oraz instruktaż ćwiczeń. Fizjoterapeuta tłumaczy źródło bólu oraz jego konsekwencje.