Drętwienie palców – rwa barkowa czy zespół cieśni nadgarstka?

Co to jest drętwienie rąk?

Mrowienie w palcach jest dość uciążliwą dolegliwością, która może utrudnić pracę oraz wykonywanie podstawowych czynności. Drętwienie rąk jest zaburzeniem czucia opisywanym przez pacjentów również jako pieczenie, kłucie, uczucie zimna lub ciepła. Często można spotkać się z określeniem tego uczucia jako „przechodzenie mrówek”. Wraz z drętwieniem palców pojawia się niedoczulica lub przeczulica rąk czyli dotyk innej osoby jest za słabo lub za mocno odczuwalny. Objaw cierpnięcia rąk to parestezje, które pojawiają się nagle i tak samo szybko mogą zniknąć.

Czasami drętwienie rąk może pojawić się gdy długo trzymamy ręce w górze np. przy zawieszaniu firanek. Z kolei drętwienie nóg pojawi się w momencie uciśnięcia nerwu gdy siedzimy z podkurczonymi nogami. Objawy mrowienia jednak mijają w momencie zmiany pozycji lub strzepnięcia dłoni.

Jakie są przyczyny drętwienia rąk?

Jedną z przyczyn mrowienia dłoni to niedobory witamin i elektrolitów. Najczęściej są to witaminy z grupy B, magnez, potas i wapń.

Niewłaściwa dieta oraz zbyt duże ilości mocnej herbaty kawy czy alkoholu powoduje wypłukiwanie z organizmu owych witamin. Oprócz

mrowienia w palcach charakterystyczne są także drżenie mięśni oraz mimowolne skurcze, pojawiające się szczególnie w nocy.

Jednak najczęstszą przyczyną cierpnięcia rąk jest ucisk na nerw. Przyczyn takiego ucisku jest niestety bardzo wiele. Dlatego przed konsultacją z lekarzem należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, m. in. miejsce promieniowania (od barku po palce, od łokcia po palce czy tylko palce), w jakich momentach pojawia się mrowienie rąk oraz co powoduję, że cierpnięcie dłoni znika. Najczęstsze zaburzenia i choroby przyczyniające się do pojawienia się drętwienia palców to neuropatia obwodowa.

Kolejną przyczyną drętwienia rąk są dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ręce są unerwione przez nerwy z odcinka szyjnego. W momencie dyskopatii czyli wysunięcia krążka międzykręgowego dochodzi do uciśnięcia nerwy. Skutkiem tego pojawia się omawianie cierpnięcia nie tylko doni ale całej ręki.

Schorzenia neurologiczne powodujące mrowienie dłoni

  • Zespół cieśni nadgarstka, czyli ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka wskutek pracy przy komputerze czy pracy fizycznej. Towarzyszy temu zaburzenie czucia oraz osłabienie siły mięśniowej.
  • Neuropatia cukrzycowa czyli hiperglikemia. Podwyższone stężenie glukozy we krwi również może powodować uczucie drętwienie rąk ze względu na uszkadzania włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych.
  • Zepół Guillaina-Barrego – objawami tej choroby jest również osłabiona siła mięśniowa, a także niedowład kończyn dolnych, zaburzenia pracy serca lub niewydolność oddechowa. Choroba ta pojawia się najczęściej po przebyciu infekcji.
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – zmiany zwyrodnieniowe na trzonach lub wyrostkach kręgów oraz zwyrodnienie krążka międzykręgowego może wywoływać ucisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe w konsekwencji powodując cierpnięcia dłoni.
  • Stwardnienie rozsiane – jest to choroba podczas której dochodzi do uszkodzenia i zaniku osłonek mielinowych nerwów w wynik czego pojawia się drętwienie rąk.

Co robić gdy zauważymy u siebie mrowienie dłoni?

W momencie gdy cierpnięcie dłonie nie mija po zmianie pozycji należy udać się na konsultacje do lekarza lub fizjoterapeuty. Diagnostyka w przypadku niewyjaśnionych objawów drętwienia palców powinna być bardzo szczegółowa, bo może być to objaw poważnej choroby ogólnoustrojowej lub zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Tags: No tags

Comments are closed.