Ból karku i szyi – kiedy się pojawia?

Sztywność karku jest co raz częstszą dolegliwością nie tylko u osób starszych. Ból mięśni szyi wiąże się z ograniczoną ruchomością szyi. Aby poznać przyczynę bolesności karku w pierwszej kolejności należy wykluczyć niewygodną pozycję podczas spania lub w pracy i wyeliminować je. Z czasem bóle w okolicach szyi i karku mogą pojawiać wraz z bólem głowy. Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się zaraz po przebudzeniu. Towarzyszy temu uczucie ciągnięcia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.

Jakie są przyczyny bólu szyi i karku?

Jedną z częstszych przyczyn bolesności szyi jest długotrwały stres i zła pozycja podczas wielu godzin przy biurku w pracy lub pozycja podczas spania. Ból szyi pojawia się wskutek napięcia mięśni szyi jak również przeciążenia kręgosłup szyjnego. Wielogodzinna praca przed komputerem czy z telefonem powoduje odkształcenia kręgosłupa niezgodne z fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa. W konsekwencji dochodzi do przeciążenia mięśni szyjnych. Musimy zwrócić uwagę czy czasami monitor nie jest za wysoko lub za nisko. Jeżeli głowę mamy ustawioną za wysoko, za nisko lub nieco skręconą to prędzej czy później pojawi się ból szyi i karku.

Kolejną przyczyną bolesności karku jest brak aktywności fizycznej. Po wielu godzinach w pracy decydujemy się na bierny wypoczynek na kanapie. Niedobór ruchu dodatkowo osłabia mięśnie szyi, za czym idzie brak stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem również skutkują bólem szyi i karku.

Jak radzić sobie z bolesnością karku?

  • wdrożyć ćwiczenia usprawniające mięśnie szyjne oraz utrzymuje sprawność ruchową w stawach międzykręgowych,
  • udać się do fizjoterapeuty w celu wykonania masażu, który rozciągnie przykurczone mięśnie szyjne,
  • bolesne miejsca smarować żelem/maścią rozgrzewającą lub stosować ciepły kompres,
  • pamiętać o prawidłowej pozycji szyi w czasie spania oraz w pracy. Do spania należy nabyć poduszkę ergonomiczną, która jest wyprofilowana zgodnie krzywizną odcinka szyjnego. Natomiast w pracy należy na odpowiedniej wysokości ustawić monitor.

Jeżeli powyższe zalecenia nie przyniosą ulgi należy udać się na konsultacje do lekarza.

Inne przyczyny bolesności karku

Wyżej wymieniłam najczęstsze powody bólu szyi i karku. Jednak należy również wspomnieć o tym, że sztywność karku może być też związana z przewlekłymi stanami chorobowymi: reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, patologicznym przemieszczeniem krążków międzykręgowych czy polimialgią reumatyczną (zapalenie tkanki łącznej). Ból szyi również występuje w chorobie Parkinsona, kręczu szyi czy udarze mózgu. Każda dolegliwość wymaga określenia przyczyny i konsultacji lekarskiej.

Tags: No tags

Comments are closed.