Terapia manualna Poznań

Gdy ból mocno daje się we znaki, a jego prawdopodobną przyczyną są problemy ze stawem, mięśniem, powięzią bądź więzadłem, warto udać się do terapeuty. Dużą skutecznością wykazuje się terapia manualna w Poznaniu, a dokładniej w gabinecie rehabilitacji MEDactive. Jest to metoda polegająca na uciskaniu, odpowiednim chwytaniu i masowaniu określonych miejsc, a także stosowaniu szeregu innych technik, w celu wyeliminowania bólu i przywrócenia prawidłowej ruchomości. Umów się na konsultację i oddaj w ręce profesjonalisty.

Terapia manualna – rys historyczny

Początki terapii manualnej sięgają czasów starożytności. Do naszych czasów przetrwały źródła datowane na około 3000 r. p.n.e., pochodzące z Egiptu i Azji Mniejszej, które zawierają informacje o leczeniu dolegliwości i bólów kręgosłupa przy użyciu rąk i nóg. Co ciekawe, również Hipokrates – grecki lekarz przez współczesnych określany mianem „ojca medycyny” – zajmował się w swoich pismach terapią manualną, traktowaną przezeń na równi z innymi dziedzinami medycyny, np. chirurgią czy farmakologią. Według Hipokratesa jednym ze skutecznych sposobów leczenia deformacji i urazów kręgosłupa były różnorodne techniki wykorzystywane z zastosowaniem dźwigni oraz trakcje. Podstawowe metody terapii manualnej, począwszy od czasów starożytnych aż po czasy współczesne, stopniowo rozwijano i doskonalono, dzięki czemu dziś terapia cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Terapia manualna w Poznaniu z powodzeniem może być wykorzystywana do skutecznego leczenia różnych dolegliwości i kontuzji.

Terapia manualna w Poznaniu – indywidualne podejście do pacjenta

Zgodnie z definicją terapii manualnej opracowaną w 2004 roku przez Międzynarodową Federację Ortopedycznych Terapeutów Manualnych, terapia manualna stanowi „obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujący bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta”. Analiza powyższej definicji wskazuje nie tylko na potrzebę wykorzystywania specjalistycznej wiedzy i umiejętności przez terapeutę, ale również obowiązek zindywidualizowanego podejścia do każdego pacjenta. Terapia manualna w Poznaniu jest zatem dostosowana w ten sposób – leczenie może być bowiem bezpieczne (i skuteczne) tylko wówczas, gdy zostało poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim. W gabinecie rehabilitacji MEDactive bada się każdorazowo stan pacjenta, w tym dokonuje się oceny jego ruchomości i gry stawowej oraz przeprowadza odpowiednie testy mięśniowe. Terapia manualna poprzedzona właściwymi badaniami pozwala bardzo dokładnie określić przyczyny dolegliwości, a następnie dostosować do nich optymalne metody leczenia.

Terapia manualna w Poznaniu – zróżnicowane metody leczenia

Terapia manualna jako sposób leczenia dolegliwości wynikających z zaburzeń czynnościowych jest dyscypliną niezwykle zróżnicowaną, wyłuskującą wiele specyficznych działań i zabiegów. W MEDactive stosuje się wyłącznie efektywne i bezpieczne metody i techniki, służące po pierwsze poprawie mobilności stawów oraz – po drugie – zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Zakres czynności terapeutycznych obejmuje m.in. mobilizację stawów, neuromobilizację, masaże czy popularne manipulacje kojarzone z charakterystycznym „klikaniem”, „chrupaniem” stawów. Terapia manualna Poznań w MEDactive opiera się na bogatym warsztacie technik i umiejętności zdobytych na odpowiednich kursach i szkoleniach, potwierdzonych nadto licznymi certyfikatami.

Terapia manualna

Terapia manualna w Poznaniu – szerokie zastosowanie

Terapia manualna znajduje szerokie zastosowanie przy leczeniu bardzo różnych przypadłości. Co jednak ważne, leczeniu w ten sposób mogą być poddawane wyłącznie takie zaburzenia, które nie wynikają ze zmian organicznych. Typowymi wskazaniami do prowadzenia leczenia będą wady postawy, nerwobóle, drętwienie kończyn czy dyskopatia. Terapia manualna w Poznaniu będzie również skuteczna w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa oraz kończyn, a także uszkodzeń przeciążeniowych i mechanicznych zarówno tkanek miękkich, jak i stawów obwodowych (stawów kolanowych, biodrowych, barkowych itd.). Należy pamiętać o istnieniu szeregu przeciwwskazań do stosowania terapii manualnej. Do takich przeciwwskazań należeć będą m.in. problemy z krzepliwością krwi, poważne zaburzenia narządów wewnętrznych ciała, zaawansowana osteoporoza oraz złamania. Również ciąża może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, ale nie w wypadku gdy pracujemy na odcinku szyjnym. Terapia manualna w Poznaniu – oparta na szczegółowym wywiadzie lekarskim i analizie poszczególnych okoliczności – ma zatem na celu nie tylko wyleczenie pacjenta, ale również minimalizację ryzyka związanego z tym leczeniem, tak by nie doszło do niepożądanych powikłań.

Terapia manualna w Poznaniu – zgłoś się już dziś

Oferowane usługi świadczone są z zachowaniem zasad profesjonalizmu oraz z poszanowaniem każdego pacjenta. Fachowa wiedza pozwala na szczegółową analizę danego przypadku, a następnie właściwy dobór środków i technik terapeutycznych. Terapia manualna w Poznaniu to synonim wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa. Podstawowymi priorytetami pracy w MEDactive są bowiem, po pierwsze, zaufanie pacjentów, po drugie zaś skuteczność podejmowanych działań. Na stronie internetowej MEDactive znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zakresu terapii oraz proponowanych usług. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Zapraszam na konsultacje.